z przyjemnością porozmawiamy o twoich potrzebach   692 448 801

Oprogramowanie dedykowane czy raczej system pudełkowy?

Czasami klienci podpytują nas co wybrać – system dedykowany czy pudełkowy? Nasza praca nie tylko zapewnia nam byt, ale też sprawia satysfakcję. To wielka radość widzieć, że praca służy innym ludziom, dlatego nasza odpowiedź będzie rzetelna. Nie chcemy za wszelką cenę złapać zlecenie, a jeśli po przeczytaniu będziesz mieć pytania śmiało zapraszamy do kontaktu.

Informatyka jest już dobrze rozbudowaną gałęzią gospodarki, dlatego nie dziwi fakt, że dostępna jest bardzo duża różnorodność programów, które wspomagają działania firm. Wspomagać komputerowo można prawie każdy proces zachodzący w przedsiębiorstwie, o ile można określić przepływ informacji w nim zachodzący. Ten przepływ informacji może następować pomiędzy różnymi mediami, to mogą być ludzie, systemy informatyczne, urządzenia pomiarowe.

Biorąc pod uwagę jak bardzo zróżnicowane są działania firm nie dziwi fakt rosnących potrzeb na oprogramowanie dedykowane.
Tu oczywiście należy podkreślić, że nie wszędzie potrzeba jest zastosowania oprogramowania opracowanego na zamówienia. Trudno sobie wyobrazić, aby klienci mieli potrzebę zamawiania pakietu biurowego w stylu Microsoft Office. To by było jak wywarzanie otwartych drzwi.

Każde z rozwiązań, tak oprogramowanie pudełkowe, jak też dedykowane, posiada wady i zalety, poniżej przedstawiam ogólną charakterystykę każdego z nich.

Systemy dedykowane

Zalety

  • Otrzymujemy rozwiązanie dopasowane do systemów we własnej firmie, a nie odwrotnie. Spełnia oczekiwania zamawiającego będąc odpowiednio dopasowanym produktem do jego potrzeb.
  • Zazwyczaj oferowane jest lepsze wsparcie dla klienta tych systemów w okresie wdrożenia, jak i po nim.
  • Oprogramowanie dedykowane najczęściej realizuje procesy w sposób dobrze znany pracownikom, dlatego jest łatwiejsze we wdrożeniu i bardziej przyjazne w okresie użytkowania.
  • Teoretycznie istnieją nieograniczone możliwości w kreowaniu funkcjonalności takiego systemu, tu ograniczeniem jest zdrowy rozsądek, czyli jak odpowiednio skroić budżet na tą potrzebę.
  • Mamy także większe możliwości dopasowania technologicznego do systemów obecnych w przedsiębiorstwie (już wdrożone bazy danych, sieci informatyczne itp.).
  • Systemy dedykowane mogą realizować zadania w różnym stopniu skomplikowania i zaawansowania – wszystko w zależności od potrzeb zamawiającego.
  • Program dedykowany łatwiej jest zintegrować z innymi systemami w przedsiębiorstwie, głównie dlatego, że mamy pod ręką twórcę oprogramowania, który może dokonać stosownych modyfikacji w tworzonym programie.

Wady

  • Podstawowa sprawa to tak zwane wady wieku dziecięcego. Za ich usunięcie odpowiada oczywiście dostawca.
  • W razie upadku lub likwidacji firmy dostawcy możemy stracić serwis. Warto zadbać o kod źródłowy zamawianej aplikacji.
  • Nie mamy możliwości lub jest ona bardzo ograniczona, aby odsprzedać zamówiony system innej firmie. Chodzi o prawa autorskie, licencję oraz o specyficzność produktu.
  • Nie mamy możliwości sprawdzenia, jak podobny system sprawdza się u innych klientów.
  • Cena systemu dedykowanego ze względu na brak możliwości sprzedania go w większej liczbie kopii, najczęściej jest wyższa.
  • Twórca systemu dedykowanego nie musi być zainteresowany jego darmowym rozwijaniem. To może przynieść w przyszłości dodatkowe koszty, jeśli zdecydujemy się na aktualizację systemu.
  • Podczas tworzenia systemu dedykowanego ujawniamy pewne tajemnice firmowe. Tu warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu własnych danych oraz tworzonych systemów.

Systemy pudełkowe

Część wad i zalet systemów pudełkowych wynika z przeciwieństwa wad i zalet systemów dedykowanych.

Zalety

  • Jeśli system pudełkowy sprzedawany jest na większą skalę, to jego cena może być nawet bardzo niska.
  • Jeśli system seryjny się dobrze sprzedaje, to zazwyczaj ma dobre wsparcie i serwis.
  • Systemy pudełkowe, które posiadają wieloletnią tradycję zazwyczaj są udoskonalane, czyli można liczyć na okresowe aktualizacje.
  • Często są one standardem, co zdecydowanie ułatwia współpracę i wymianę danych.

Wady

  • Systemy pudełkowe bardzo często posiadają nadmiarową funkcjonalność, która wynika głównie z potrzeby zainteresowania szerszej grupy odbiorców. Korzystanie z tak rozbudowanego kombajnu jest zazwyczaj utrudnione, a zapoznanie się z programem zabiera znacznie więcej czasu.
  • Mniejsze aplikacje pudełkowe zazwyczaj mają słabe wsparcie przez producenta, a jeśli jest to program zagraniczny, może okazać się, że na naszym lokalnym rynku brak jest serwisu.
  • W przypadku produktów masowych, kontakt z producentem może być dość utrudniony i w takiej sytuacji możemy liczyć na łaskę i niełaskę dystrybutora.

Co zatem wybrać?

Najpierw należy poszukać oprogramowania, które może spełnić zadania, które wyznaczyliśmy dla nowego systemu, a w następnym kroku możemy rozważać za i przeciw.
Oczywiste wydaje się bazowanie na cenie, na ile system pudełkowy będzie tańszy od tego stworzonego na zamówienie. Jednakże warto rozważyć jeszcze dopasowanie seryjnego oprogramowania do potrzeb w firmie, a w następnym kroku możemy także ocenić łatwość obsługi oraz serwis.

Na koniec dodam, że oprogramowanie dedykowane nie musi być wcale ani wielkie, ani bardzo drogie. Wdrażaliśmy także małe aplikacje, które poprzez swoją unikalność i wyspecjalizowanie przynosiły duże oszczędności klientom.